روش علمی تحقیق

با سلام خدمت دانشجویان عزیز

از امروز میخواهیم پستهای منظمی در خصوص روش انجام تحقیق علمی و نوشتن مقاله و پروپوزال و پایان نامه و مشکلات و موانعی که در این راه وجود دارد در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم این مطالب گره گشای مشکلات تحقیقات و پژوهشهای شما باشد.

روش علمی

مسائل روش (آشفتگی آغاز … یا سه شیوه شروع بد)

درآغاز یک تحقیق یا کار عملی سناریو یکی است . پژوهشگر می داند که می خواهد فلان مسئله را بررسی کند اما نمی داند چگونه. مثلا می خواهد افت تحصیلی دانش آموزان دوره راهنمایی در مناطق آموزشی شهر تهران یا مشکلاعت صنعت قالیبافی  در شهر کاشان و یا مسائلی از این قبیل را بررسی کند اما نمی داند بررسی اش را چگونه و از کجا شروع کند. می خواهد که بررسی اش به نتایج مفید برسد و از ان پیشنهادهای عملی کارساز بیرون بکشد اما بیم ان داردکه پیش از شروع مطالعه قدم دربیراهه بگذارد. بیشتر مطالعات دانشجویان علوم اجتماعی در امر تهیه ی پایان نامه تحصیلی چنین آغازی دارد.

این آشفتگی آغاز نباید مایه نگرانی باشد بلکه نشانه داشتن روح علمی است که تن به ساده انگاری و قبول باورهای جا افتاده نمی دهد.

آنچه اهمیت دارد این است که باید بدون تاخیر زیاد و البته با موفقیت از این حالت بلاتکلیفی خارج شد. برای موفقیت درآن ابتدا ببینیم چه کارهایی نباید کرد که متاسفانه بیشتر پژوهشگران مبتدی به انجام آن ها وسوسه میشوند. مثلا شتابزدگی که در کار تحقیق صورتهای مختلفی دارد و ما در این جا سه صورت رایج تر آن را عنوان میکنیم:

الف) کتاب زدگی یا آمارزدگی

ب) بن بست در فرضیه ها

پ) به کاربردن کلمات مطنطن ، دهن پر کن و توخالی

اگر در اینجا چند صفحه ای را به بحث پیرامون آن چه نبایدکرد اختصاص می دهیم دلیلش این است که دیده ایم بسیاری از دانشجویان و پژوهشگران تازه کار قدم در بیراهه گذاشته اند. شاید شما با صرف چند دقیقه وقت برای مطالعه این صفحات از هفته ها بلکه ماهها کار بی هدف وغالبا  بی فایده صرفه جویی کنید.

الف) کتاب زدگی یا آمارزدگی

همان طورکه ازعنوان پیدا است کتاب زدگی یا آمارزدگی عارضه ای است که از بلعیدن سریع وحریصانه مقدارزیادی کتاب مقاله یا داده های آماری به بار می آید. دانشجو یا پژوهشگر مبتدی به امید یافتن جمله ای در یک پاراگراف یا اشاره ای در یک نمودار که معجزه اسا هدف و مضمون تحقیقی که در دست اجرا دارد روشن کند جمجمه اش را از تلی کتاب و ارقام درهم و برهم انباشته می کند. این شیوه ی آغاز کار خیلی زود باعث درماندگی سردرگمی  و حتی سرخوردگی محقق می شود.

دراین حالت محقق چاره ای ندارد جز این که به عقب برگردد و اندیشیدن درباره ی موضوع تحقیقش را یاد بگیرد اندک متونی را که با دقت انتخای شده عمقی بخواند و چند نمونه داده های آماری پرمعنا را با حوصله تعبیر و تفسیرکند. شتاب یا بهتر بگوییم به پیش تاختن درکار تحقیق نه فقط بی فایده بلکه زیان بخش است. بسیاری ازدانشجویان که پایان نامه تحصیلی یا تزشان را چنین شروع کرده اند مجبورشده اند نیمه کاره رها کنند. هر آینه باید به خاطر داشت که قانون کم ترین تلاش قاعده ی اصلی در کار پژوهش است. به موجب آن برای رسیدن به بهترین نتیجه پیوسته باید کوتاه ترین وساده ترین را برگزید. به عبارت دیگر بدون اندیشه قبلی درباره آن چه که در پی دانستنش هستیم و درباره شیوه ی دانستن آن نباید زیر بار یک کار سنگین رفت.

کسانی که احساس می کنند روی سخن با آن ها است نباید ناامید شوند. لازم به ذکر است هرچه زودتر فشار بار مزاحم کلمات و ارقام بی فایده را از روی مغزشان که امکان کار منظم و خلاق را ازآن گرفته است بردارند. آنان باید بلافاصله کار جمع اوری بدون روش اطلاعات آشفته را متوقف کرده و قبل از مبادرت به هر اقدامی درباره  روش کار خود بیاندیشند.

Leave a comment

ورود اعضا

| Register

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟