download (9)

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل گفت: بیشترین نخبگان کشور ما در سه کشور آمریکا، انگلستان و کانادا حضور دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر حسین سالارآملی صبح امروز در نشست تخصصی دانشگاه بین‌المللی در ایران و سیاست‌های پیش‌رو که در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در حال برگزاری است، درباره چالش‌ها و فرصت‌های پیش‌روی بین‌المللی شدن آموزش عالی در پسابرجام گفت: نظام آموزش عالی ما یک نظام بسته است. عملاً پذیرش فرهنگ و شرایط مختلف در این نظام کم است و این باعث می‌شود تعاملات کاهش یابد. باید در این زمینه تمرین کنیم.

وی ادامه داد: علم و فناوری ما به شدت سیاسی است. البته نه سیاسی در کلان نظام؛ سیاسی از نظر جناح‌ها و گروه‌های مختلف است.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل به پایه‌های دیپلماسی علم و فناوری اشاره کرد و گفت: یکی از پایه‌های این دیپلماسی، توسعه کرسی‌های زبان فارسی، ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی در جهان است.

وی ادامه داد: حدود سه هزار نفر دانشجوی زبان فارسی در کشورهای خارجی داریم و در ۳۰ کشور، ۵۰ کرسی دانشگاهی داریم که بستر توسعه دیپلماسی علمی کشور را فراهم می‌کند.

سالارآملی از پایه‌های دیگر دیپلماسی علم و فناوری به بهره‌مندی از توانمندی ایرانیان نخبه خارج از کشور اشاره کرد و گفت: بیشترین نخبگان کشور ما در سه کشور آمریکا، انگلستان و کانادا هستند که یکی از چالش‌های ما چگونگی استفاده از این نخبگان در توسعه علم و فناوری است.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل ادامه داد: ما نمی‌توانیم با همه کشورها ارتباط داشته باشیم ولی کشورهای راهبردی را برای همکاری تعیین کرده‌ایم که می‌توان به آلمان، اتریش، چین، روسیه و ایتالیا اشاره کرد که همکاری‌های علمی با این کشورها توسعه خواهد یافت.

وی در ادامه به کشورهای حوزه نفوذ اشاره کرد و گفت: کشورهای عراق، افغانستان، سوریه، لبنان، تاجیکستان، کشورهای همسایه و مسلمان از کشورهای حوزه نفوذ هستند که بر مبنای توجه به امنیت علمی و امکان انتقال دانش و توسعه دیپلماسی علم و فناوری انتخاب و ما با این کشورها نیز باید ارتباطات علمی داشته باشیم.

سالارآملی در ادامه به سیاست‌های اجرایی بین‌المللی‌سازی آموزش عالی اشاره کرد و گفت: تاسیس دانشگاه مشترک با کشورهای راهبردی، تبادل استاد و دانشجو، جذب دانشجو از کشورهای حوزه نفوذ، اعطای بورس به کشورهای حوزه نفوذ، بهره‌گیری از توان ایرانیان متخصص، انجام پروژه‌های تحقیقاتی، صادرات کالا و خدمات دانش فنی توسط پارک‌ها، تهیه پیوست آموزش علم و فناوری برای ابر پروژه‌های بین‌المللی و انتقال R&D شرکت‌های بزرگ خارجی به دانشگاه و مراکز تحقیقاتی از جمله سیاست‌های اجرایی بین‌المللی آموزش عالی به شمار می‌روند.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل در ادامه به سیاست‌های اجرایی اقتصاد دانشگاهی اشاره کرد و گفت: همکاری در جذب دانشجویان منطقه، فروش لیسانس (دانش فنی)، دریافت رویالتی از انتقال دانش فنی، فروش کالا و خدمات دانشی با برند همکاری‌ کشورهای صاحب نام، حضور مراکز تحقیقی و توسعه شرکت‌های بزرگ در ایران و حضور شرکت‌های دانشی در پارک‌ها و مراکز رشد از جمله سیاست‌های اجرایی اقتصاد دانشگاهی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

وی در ادامه به بحث برند دانشگاهی اشاره کرد و گفت: تامسون رویترز در سال ۲۰۱۶ دانشگاه‌های خوب را در عرصه بین‌المللی مشخص کرده است. در سال ۲۰۱۲، هشت دانشگاه کشور ما در رتبه‌بندی تامسون رویترز، جزو دانشگاه‌های خوب قرار گرفته‌اند ولی در بررسی شاخص‌ها مشخص می‌شود فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه‌های کشور کمترین امتیازات را کسب کرده که لازم است در این خصوص برنامه‌ریزی صورت گیرد.

سالارآملی ادامه داد: در رتبه‌بندی‌ها معمولا آمریکا و انگلستان برترین جایگاه را به خود اختصاص می‌دهند.

 منبع :http://konkur.in/

مطالب مرتبط :

کتابشناسی پایان نامه ها

ویژگی هاى پژوهش پایان نامه اى

مزایای نگارش مقالات علمی پژوهشی و ISI

روش‌شناسی تحقیق چیست و چه اجزایی دارد؟

بیشترین نخبگان کشور در آمریکا، انگلستان و کانادا حضور دارند

مهمترین موانع بازگشت فارغ‌التحصیلان به کشور اعلام شد

تولید بیش از ۲۹ هزار مدرک علمی از سوی دانشگاه آزاد

تسهیلات نظام وظیفه برای دانش آموختگان برتر در مقطع کارشناسی

Leave a comment

ورود اعضا

| Register

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟