images (32)

 

هدف نامه یا انگیزه نامه علمی :

یکی از این مورد از مواردی است که اکثر متقاضیان تحصیل در برای اخذ پذیرش هدف از نگارش هدف نامه این است که دانشگاههای خارج از کشور شناخت بیشتری از علائق فرد برای ادامه تحصیل در یک رشته خاص پیدا کند و بررسی کند که آیا دلایل او برای انتخاب این رشته منطقی است یا نه. در بسیاری از موارد اتفاق می افتد که دانشگاه تمام مدارک دیگر را پذیرفته، حتی پذیرش را نیز ارائه می کند اما هدف نامه هنوز توسط دانشگاه و اداره پذیرش مورد تایید واقع نشده و در یکی از پیش شرط های (condition) ارائه پذیرش قطعی (unconditional) ذکر شده است. بنابراین اهمیت نگارش یک هدف نامه خوب در اخذ پذیرش

در این جا نمایان می شود.                                                                                                                         .

در نگارش انگیزه نامه (SOP) باید مواردی مانند دلیل انتخاب این دانشگاه خاص، دلیل انتخاب این رشته، برنامه های آینده، و تاثیر دوره مورد نظر در آینده شما و اثبات شایستگی شما برای پذیرفته شدن در این دوره ذکر شود.

  توصیه نامه اساتید:

توصیه‌نامه نامه‌ای است که شخصی برای دیگری می‌نویسد و نظرش را در مورد عملکرد وی بیان می‌کند. توصیه‌نامه‌هایی که برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌ها لازم است، معمولا از طرف استاد برای دانشجویان نوشته می‌شود. گرفتن توصیهنامه از سخت‌ترین کارهای شما در هنگام گردآوری مدارک می‌باشد! بسیاری از دانشگاه‌ها (و نه همه آنها) فرم‌های خاصی دارند که باید به همراه توصیه‌نامه ارسال شود. شما باید این فرم را از وب‌سایت دانشگاهی که میخواهید مدارک را برایش بفرستید پیدا کنید و به تعداد حداقل سه نفر (بعضی از دانشگاه‌ها دو نفر) از استادان بدهید تا پر نمایند. برخی از دانشگاهها که تعداد آنها کم هم نیست دارای فرم‌های توصیه نامه آنلاین می‌باشند که با وارد کردن ایمیل اساتید به صورت خودکار لینک مربوطه برای استادان فرستاده می‌شود تا پر کنند. این کار زیاد توصیه نمی‌شود. چرا که استاد ممکن است بیدقتی نماید یا فراموش کند و مشکل ساز شود. بهخصوص اینکه استادان نیز زیاد تمایلی به انجام این کار ندارند. برخی از اساتید از دانشجویان میخواهند که این کار را خود انجام دهند. دقت کنید که این کار محرمانه است و این نامهها برای هر استاد باید در یک پاکت خاص قرار گرفته و روی آن نیز توسط استاد امضاء شود. شما می‌توانید برای منظم بودن کار از قبل اسم و آدرس استاد و دفتر مربوط به پذیرش دانشگاه مقصد را روی پاکت تایپ نمایید (به جز برخی دانشگاهها که برای این کار پاکت و فرم مخصوص دارند) و بعد به استاد بدهید. سعی کنید از استاد خواهش کنید تا بخش‌هایی را که در رزومه چیزی برای اثبات ندارید (مانند حل تمرین بودن، فعالیتهای شما در شرکت خاص یا در دانشگاه در انجمن علمی خاص) در توصیه نامه بیاورد.

Leave a comment

ورود اعضا

| Register

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟